Gündem

Başarımızın temelinde ilkleri başarma gayreti ve cesareti var

22 Şubat 2021 . 10:55

Kocadağ Metal’in ulaştığı başarının temelinde yenilikçi ve sürdürülebilir işletmecilik anlayışı yatıyor. Müşterisinden aldığı güvenle büyüyen marka, Bolu’da kendi alanında teknolojik yenilikleri takip ederek ilkleri hayata geçirmeye ediyor.

Başarımızın temelinde ilkleri başarma gayreti ve cesareti var

  Kocadağ Metal Bolu’da girişimcilik başarısı gösteren işletmelere en iyi örneklerinden biri. Teknolojik yenilikleri takip ederek işinde büyük fark yaratan marka, müşterisine sağladığı güvenle büyümeye devam ediyor. Kurulduğu ilk yıldan itibaren hizmet çeşitliliğini arttırarak sektöründe öncü konuma ulaşan işletmenin sağladığı başarının mottosu her zaman güncel teknolojiyi yakından takip etmek olmuş. Dünden bu güne işletmenin geldiği noktada ciddi emek harcayarak alın teri döken, şirketin hem varisi, hem çalışanı, hem patronu konumunda olan Samet Kocadağ, Kocadağ Metal olarak yaşadıkları süreçleri ve örnek başarı hikâyelerini anlattı.

  BOLU’DA CNC SAC İŞLEME TEZGÂHLARINI İLK KURAN VE KULLANAN KOCADAĞ METAL’DİR

  Kocadağ Metal 1984 yılında Kıbrıscık ilçesinde Süreyya Kocadağ tarafından kurulur. Süreyya Kocadağ kardeşi Fevzi Kocadağ ile birlikte çalışmaya başlar. İki kardeş 9 metrekarelik alanda kurulan işyerinde o gün ki şartlarda 1 tane örs, 1 tane çekiç, 1 tane balyoz, 1 tane matkap, 1 tane kaynak makinesi ve 1 tanede körükle ile işe başlar. Atölye olarak kurulan işyeri sıcak demir işleri, tomruk kancaları ve ihtiyaca yönelik bilumum kaynak işlerini yaparak faaliyetine devam eder. Bir süre sonra küçük ilçedeki işleri yeterli görmeyen baba Süreyya Kocadağ işyerini Bolu merkeze taşımaya karar verir. Bolu’da başlayan işletmecilik serüvenleri hakkında bilgi veren Samet Kocadağ o günleri ve işletmenin bu gün geldiği noktayı şu sözlerle anlattı “Babam 1998 yılında bizlerin eğitim geleceğini ve kendi işinin geleceğini düşünerek daha fazla iş fırsatına ulaşabilmek için Bolu’ya taşınmaya karar vermiş. Bolu sanayi sitesinde 48 metrekarelik bir dükkânı babam ve dayım satın alarak mevcut işlerini devam ettirdiler. 1998 yılından 2005 yılına kadar aynı işyerinde faaliyet aralıksız sürdü. Babam 2005 yılında tek hayali olan CNC sac işleme tezgâhlarını benim sanayide onun yanında çalışmaya başlamamla kurdu. Bolu’da CNC sac işleme tezgâhlarını ilk kuran ve kullanan Kocadağ Metal’dir. Bolu’ya sac işleme mantığını CNC tezgâhını da Bolu’ya ilk getiren Kocadağ Metal’dir.

  SABAHTAN AKŞAMA KADAR O SACLARI ELİMİZLE İŞYERİNE TAŞIRDIK

  İş çeşitliliği arttıkça ve müşterilerimizden yeni talepler gelmeye başladıkça 48 metrekarelik alan yetmez oldu. Talep var. Biz bu talepleri en kısa sürede karşılamak için hem insan gücümüzü hem de makine ekipmanlarımızı her zaman güncel tutmaya çalıştık. Kullandığımız makine ve ekipmanlar çok zor şartlarda satın alınmıştır. 3 plakayla, 5 plakayla 2005 yılında sac işlemeye başladık. O yıllarda kamyonla gelene malzemeyi işyerine sabahtan akşama kadar uğraşıp taşırdık. Forklift yoktu olsa da forklift kirası pahalıydı o yüzden sabahtan akşama kadar o sacları elimizle kendimiz taşırdık. Kalın sacları taşırken bazen biz yeterli olamıyorduk, gücümüz yetmiyordu, hiç unutmuyorum sanayinin büfesinde çay içmek için oturan esnaf ağabeylerden ve sanayide çalışan arkadaşlardan yardım ister o malzemeleri öyle taşırdık.

  BABAM SAYESİNDE DOĞRU KARARI VERDİM

  Ben bu işin başından beri babamın yanında oldum ve bilfiil çalıştım. İlk başlarda çok genç olduğum için ve iş ağır şartlarda olduğu için çalışmak istemedim. Babamla çok fikir ayrılıklarımız oldu. Babamın iş konusundaki telkinleri sayesinde işin geleceğini gördüğüm için çalıştıkça ve kazandıkça bu işi daha fazla sevmeye başladım ve işime devam ettim. Bu gün düşündüğümde ne kadar doğru bir karar verdiğimi, babamın işimize verdiği değeri daha net anlıyorum. Sanayide ilkleri yaptığımız için işlerimiz her zaman yoğun olmuştur. Dünde bu günde yine aynı yoğunluk Allah’a şükür devam ediyor. İşlerimiz arttıkça iş sahamız büyümeye devam etti. Mevcut yerimizi ilk olarak kiralamak istediğimizde, ilk başta bize söylenen kira rakamını karşılayamayız diye endişelenmiş hatta kiralamaktan vazgeçmiştik. Sonra yaptığımız hesaplamayla bu alanın bize gerekli olduğunu düşünerek risk alarak, kredi kullanarak bu işyerini kiralayarak bulunduğumuz alana geçtik. Yeni işyeri ile birlikte makine parkurumuzu genişletmeye devam ettik. Bolu’da işimizle ilgili ihtiyaç duyulan neler varsa her zaman ilk olarak yaptık, ilk CNC plazmayı biz getirdik ve kullandık.

  İŞİMİZE VE MÜŞTERİMİZE GÜVENDİK

  Müşterilerimizden gelen taleplerle yeni fikirlere hep açık olduk. Yenilikler yapmaya ve ilkleri denemeye devam ettik. İşimize güvendik çok çalıştık ve hala da çalışmaya devam ediyoruz. Müşterimizin bize olan güveni bizim işimizi büyüttü. Buradan bizden bir iş istemek için gelen müşterilerimiz, diğer ihtiyaçlarını da karşılamak istedi.  Müşterilerimiz yeni taleplerde bulundukça, bizde hizmet alanımızı ve çeşitliliğini arttırdık. Müşterilerimizin bize olan güvenine ve taleplerine inanarak hep kredi ile büyüdük. Bu işleri gerçekleştirecek sermayemiz yoktu. Akıllı adımlar atmaya çalıştık, her zaman risk durumunu göz önünde bulundurarak ve çalışarak yol aldık.

  YENİ OLANI GÜNCEL OLANI KULLANMAYI TERCİH EDİYORUZ

  2005 yılında aldığımız tüm makine parkurumuzu 2017 yılında yeniledik. Teknolojiye ve yenileşmeye her zaman önem verdik. Bizden gelen taleplere daha kısa sürede cevap vermek ve etkin bir hizmet anlayışına sahip olduğumuz için her zaman yeni olanı güncel olanı kullanmayı tercih ediyoruz. Biz olmayanı yaparak ve ilkleri yaparak başarıyı sağladık. Başarımızın temelinde ilkleri başarma gayreti ve cesareti var. Biz cesur davranmasaydık yenilikçi yaklaşmasaydık bu kadar ilerleyebilmemiz mümkün değildi. 9 metrekarelik alanda başlayan işyerimiz bu gün 12 bin metrekarelik açık alan, 5 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet verir hale gelmiştir. 49 kişilik çalışma ekibine ulaştık.

  EN BÜYÜK HEDEFİMİZ KURUMSAL YAPIMIZIN GÜÇLENMESİNİ SAĞLAMAK

  Bu gün kendi çalışma alanımızın dışında, perakendecilik sektöründe hizmet veren işletmelerin işyerleri için gerekli olan tefrişat ve raf imalatında, Bolu’da organize sanayi bölgesinde üretime başlayan yada faaliyetini sürdüren endüstriyel üretim tesislerine temelden üst yapıya çelik konstrüksiyon imalatlarda hizmet vermeye devam ediyoruz. Bolu’da çok önemli kamu kurumu, marka ve işletmelere ait çelik konstrüksiyon imalatlar gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönem otomasyon sistemleri hakkında işimizin geleceğini çok ileri noktaya taşıyacak yeni bir projeyi hayata geçireceğiz. Otomotiv sektöründe yan sanayi üretimi yapacağız. Bizim işletme olarak şuan en büyük hedefimiz kurumsal yapımızın güçlenmesini sağlamak ve bu çabayla birlikte işgücümüzü istihdam alanımızı arttırmak istiyoruz. Hayata geçirmek istediğimiz en büyük hedeflerden bir tanesi ihracat yapar hale gelmek. Bu konuda pazar araştırmaları yapıyoruz. İnşallah ilerleyen yıllarda Ortadoğu’da şartları bizim için uygun olan bir Arap ülkesinde bir tesis kuracağız. Arap ve Afrika ülkelerine ihracat yapmak istiyoruz.  Ülkemizin geleceğinin çok daha iyi olacağına inanıyoruz. Ülkemizin iyi bir noktaya ulaşabilmesi için bizim gibi üreten ve gelişen işletmelerin bu vatana ve bu topraklara olan sorumluluğumuzu yerine getirerek daha fazla istihdam alanı oluşturulması gerektiğine daha fazla kaliteli iş üretir hale gelmesi gerektiğine inanıyoruz. İnşallah bu hedefleri dün nasıl gerçekleştirdiysek yarında gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.