Yazarlar

DİL SİLAHTIR

Sedat Kain

DİL SİLAHTIR

  Diller neden oluşmuştur hiç düşündünüz mü?

  Cevap basit: Konuşabilmek için!

  İnsanoğlu birbiriyle iletişime geçmek için bir çözüm bulmalıydı. Çünkü anlamı olmayan sesler çıkartmak, jestler ve mimikler üretmek zamanla yetersiz kalmıştı.

  Bu nedenle insan konuştu, sesler üretti ve diller oluşturdu. Unutulan dillerle birlikte yeryüzünde binlerce dil meydana geldi ancak sadece diline sahip çıkan devletlerin ve büyük medeniyetlerin dilleri günümüze ulaştı ve halen konuşuluyor.

  Azınlıkların konuştuğu diller halen var olsa da küreselleşme acımasızca bu dilleri de süpürüp atacak.

  Daha önceki tekerleme yazımda da değindiğim gibi zaman kültürümüzü, dilimizi alıp gidiyor ve biz alabildiğine boş vermişliğimizle bu sömürünün karşısında duramıyoruz.

  Anaokulundan üniversiteye kadar harala gürele İngilizce öğrenelim derken kendi dilimizi öğrenmiyoruz tam tersine dilimizi unutuyoruz. Bu gidişin sonu günümüzde azınlıkların yok olmaya tutmuş dilleri gibi zamanla kaybolup gitmek ve diline sahip çıkmayan diğer medeniyetlerle birlikte yerkürenin dil mezarlığında genişçe bir yer bulmak.

  Oysa Türkçe yerküre üzerinde en çok kullanılan 5. Dil ancak güç olarak 18. Sırada. Bu orantısız durum bana göre tamamen dilimize sahip çıkmadığımızı ve ekonomide, kültürde, sanatta, sporda geri kalmışlığımızı yüzümüze tokat gibi vuran bir gerçek.

  Değerli bilim adamımız Oktay Sinanoğlu’nun dediği gibi "Başka hiçbir dil bilmeden, sizi Adriyatik'ten, Çin Seddi'ne kadar, götürebilecek tek bir dil vardır! O da Türkçedir.”

  Dil bir güçtür, bir silahtır. Güçlü olmayan bir silah alıcı bulmaz. Bu nedenle Dil ne kadar güçlü olursa satmak o kadar kolaylaşır.

  Günümüz iletişim çağında yeni bir dil oluşturulmasının imkânsız ve gereksiz olduğu düşünülürse güçsüz dillerin yok olacağını hesaplamak için âlim olmaya gerek yok.

  Yıllarca içinden çıkamadığımız batı hayranlığı saplantımızdan kurtulmak bu işin birinci adımı olmalı. Yoksa bu yolun sonu yerküre üzerindeki her bireyin aynı dili konuştuğu günlere doğru gidiyor.

   

  Görüşmek, haberleşmek dileğiyle

  İyilikler

  Sedat KAİN

  sedatkain@hotmail.com

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları