Gündem

AYLARDIR MÜCADELE VEREN KÖYLÜLER MAHKEMEYİ KAZANDI

29 Haziran 2022 . 11:27

Bolu’nun Seben ilçesine bağlı Ayman yaylasına yapılmak istenen taş ocağına karşı doğayı korumak için uzun süredir direnen köylüler sonunda sonuç aldı. Bolu İdare Mahkemesi, bölgede taş ocağı açılmasının hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

AYLARDIR MÜCADELE VEREN KÖYLÜLER MAHKEMEYİ KAZANDI

  Seben’de bulunan Ayman yaylasına taş ocağı yapılması yönünde çalışmaların başlatılması bölgedeki vatandaşlar tarafından tepki aldı. Yemyeşil doğası ve ormanlarla kaplı yaylaya taş ocağı yapılmaması için köylüler harekete geçti. Hem doğayı hem yaylalarını korumak için aylarca mücadele eden köylüler bir yandan da hukuk mücadelesi başlattı. Köylüler taş ocağı projesinin iptali ve ÇED raporu alınması için Bolu İdare Mahkemesine dava açtılar.

  Bolu İdare Mahkemesi, hukuka aykırı bulduğu taş ocağı projesinin iptal edilmesine karar verdi. Mahkemenin iptal gerekçesinde ‘Üretim iznine konu alanın konumu, alana yakın yerleşim yerleri, yollar, yüksek gerilim hattı, mera alanları, hayvancılık ağılları, işletme faaliyetinde alınacak önlemlerde kullanılacak su kaynakları, proje kapsamında alanda yapılan saha/zemin/sondaj çalışmaları ve faaliyet sonrası alana yönelik rehabilite önlemleri yönünden projenin uygun ve yeterli olmadığı sonucuna varıldığından dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” şeklinde açıklama yapıldı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.