Gündem

Oda Başkanı Fırat alınan kararı yerinde izledi

11 Ocak 2022 . 08:12

Bolu Belediyesi ocak ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda Bolu halk otobüsleri ve taksimetre ücretlerine zam yapılmasına ilişkin karar onaylandı. Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Fırat odasına bağlı esnafı ilgilendiren fiyat güncellenmesi ile ilgili kararı gündem maddesi görüşülürken meclisten takip etti ve şoför esnafının içinde bulunduğu koşulları mecliste anlattı.

Oda Başkanı Fırat alınan kararı yerinde izledi

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

  Bolu Belediye Meclis toplantısının ikinci oturumunda şoför esnafının beklediği zam kararı görüşüldü. Ulaşım ücretlerine ilişkin yapılacak yeni düzenlemeyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen rapor görüşüldü. Raporla ilgili açıklama yapan komisyon başkanı Hüseyin Serin talebi şu şekilde ifade etti:

  İKİ GÜN BU KARARI VEREMEDİK

  Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı tarafından 2021 yılının son günü verilen ücret değişikliği talebinde akaryakıt, lpg, yedek parça ve trafik sigortasına gelen zamlar neticesinde özel halk otobüsü taşıma ücretleri ve taksilerin taksimetre tariflerinin yeniden güncellenmesi, özel halk otobüslerinde uygulanan bilet fiyatlarının ve ticari taksilerde uygulanan taksimetre fiyat tariflerinin komisyonumuz tarafından yapılan yeniden değerleme sonucunda rapor ekinde sunulan tariflerce uygulanmasına karar verilerek meclis örüşüne sunulmuştur. Çeşitli İşler Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonunu çok fazla düşünmeye tabi tutan en önemli maddelerden bir tanesiydi. İki gün filan biz bu kararı veremedik. Cuma günü bu kararı verecektik ama Cuma günü akaryakıta tekrar bir zam geleceği söz konusu olduğundan bu kararı bu günkü toplantıya bıraktık. Bu günkü toplantıda gerekli değerlendirmeleri yapmış olduk. Yeni değerlemeye göre tam bilet ücreti

  KOMİSYONUMUZLA BİRLİKTE BU FİYATLARI ONAYLARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUZ

  Raporun okunmasının ardından değerlendirme yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan “Şoför esnafımız tam bilet ücretini 5 lira olmasını talep etmiş. Sizde uygun görmüşsünüz. Yani 3,5 TL’den 5 TL’ye çıkarılması. Akaryakıt fiyatlarına yüzde yüz zam geldi ama şoför esnafımız zammın yarısını biz karşılayalım diyor anladığım kadarıyla “dedi ve toplantıyı takip eden Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Fırat’a verdi. Orhan Fırat komisyon raporu hakkında “Evet, doğru başkanım. Birde diğer taraftan akaryakıta 1TL’lik bir zam beklentisi daha var. Duyumlarımız o yönde. Taleplerimiz bu yönde. Komisyonumuzla birlikte bu fiyatları onaylarsanız çok memnun oluruz” dedi.

  İŞTE GÜNCEL FİYATLAR

  Raporda yeni ulaşım ücretleri ile ilgili düzenleme Serin tarafından şu şekilde ifade edildi: Komisyon tarafından yapılan değerleme sonucunda halk otobüs taşıma ücretlerinde tam bilet 3,5 TL’den 5 TL’ye, indirimli biletin 2,5 TL’den 3,75 TL’ye, ikametsiz öğrenciye 4 TL fiyat biçtik. Taksimetre ücretlerinin ilk açılışının6 TL’den 7TL’ye çıkardık. Kilometre fiyatını 6,5 TL’den 7,5 TL’ye, bekleme 1 TL kısa mesafe 15 TL’den 17 TL’ye çıkardık.

  SEBEPLERLE KART VE VİZE ÜCRETLERİNE HAYIR, OTOBÜS VE TAKSİ TAŞIMA ÜCRETLERİNE EVET DİYORUZ

  AK Parti Grubu adına söz alan Belediye meclis üyesi Bülent Oturak komisyon tarafından yapılan çalışmada hesap hatasını işaret ederek şu açıklamaları yaptı:

  Burada şehir içi halk otobüs ücretleri ve Bolu Belediyesi denetiminde ticari taksilerin tarife değişikliğine evet diyoruz. Burada komisyonda belirttiğimiz gibi bir ayrıntıya gidilmesini talep ettik. Bolu Belediyesi kart ve vize ücretlerinin ayrı oylanmasını istedik. Fiyat tariflerinin a ve be şeklinde ayrı oylanmasını istedik ama bu şekilde gelmedi. Biz burada otobüs ve taksi ücretlerine evet diyoruz ancak Bolu Belediyesi kart ve vize ücretlerine hayır diyoruz. Neden hayır diyoruz. Çünkü burada ekstra bir maliyet durumu söz konusu değil birde burada hesaplama hataları yapılmış. Özeniz yapılmış bir cetvel. Örnek olarak tam kart ücreti olarak 30 TL yazılmış bu kart için hazırlanan listedeki fiyatları toplayınca 31 TL yapıyor buradaki 1 TL’lik farkı kimden düşeceğiz o belli değil. Yine manyetik kart bedellerini topladığımızda 20 TL ama listedeki fiyatları toplayınca 17,5 TL yapıyor. Burada da özensiz bir fiyat artışı durumu söz konusu. Bu sebeplerle kart ve vize ücretlerine hayır, otobüs ve taksi taşıma ücretlerine evet diyoruz.

  Komisyondan gelen rapor AK Parti Grubunun şerhli evet kararıyla oy birliği ile kabul edildi. Yapılan düzenlemeyle birlikte ulaşım bedelleri şu şekilde güncellenmiş oldu:

  HALK OTOBÜSÜ

  Tam Bilet 5 TL

  İndirimli Bilet (Öğrenci) 3,75 TL

  İndirimli Bilet (Öğrenci-İkametsiz) 4 TL

  TAKSİMETRE ÜCRETLERİ

  İlk Açılış 7 TL

  Kilometre başı 7,5 TL

  Bekleme 1 TL

  Kısa mesafe 17 TL

  • Ahmet Yaman11 Ocak 2022 . 04:35

   Tam bilet 6.25 TL 5 TL olduğu yalandır
  • ramiz11 Ocak 2022 . 05:28

   çok iyi yapılmış baya bi kar sağlarsınız tam bilet tamamda öğrenci bileti neden tam biletin yarısı değil eskiden beri öğrenciye tam biletin yarısı alınırdı derhal düzelmesi lazım ikametsiz öğrenciyi anlayamadım 4 tl yabancı öğrenciyede normaldir
  • ...11 Ocak 2022 . 12:01

   Ramiz kardeş senin mazot fiyatından haberin yok heralde
   %100

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.