Gündem

4500 lira maaşla çalışacak çoban bulamıyoruz

29 Temmuz 2021 . 07:39

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan 4500 TL’ye varan maaşlara rağmen Bolu’da çoban bulunmadığını bu işi dışarıdan gelen Afganlılar tarafından yapıldığını söyledi. Fidan “Afganlar olmasa hayvancılık yapan vatandaşımız çok zor durumda” dedi.

  HABER: CİHAN SAKAOĞLU

  KAMERA: BARIŞ ESKİCİOĞLU

  Ülke genelinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri zor günler geçiriyor. Gün geçtikçe artan girdi maliyetlerinin yanı sıra hayvan yetiştiriciliğinde çok önemli yere sahip olan çobanlık mesleğine yeni nesil ilgi göstermiyor. Ülke genelinde yaşanan durumun sonuçlarının ilimizdeki yansımalarını Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan anlattı. Fidan ülkede yaşanan genel durumdan Bolu’nun farklı olmadığını iyi şartlarda olanaklar sunulmasına rağmen çobanlık mesleğine ilgi gösterilmediğini bu işi dışarıdan gelen Afganların yaptığını söyledi.

  BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPAN ÜRETİCİLERİMİZ ZOR DURUMDA, PARA KAZANAMIYORLAR

  Fidan TV Bolu’ya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Büyükbaş yetiştiriciliği Bolu ve kazalarında çok yeterli değil. Bu durumun sebebi insanlarımız yaptıkları işte para kazanamıyorlar. 90 lira olan yem çuvalı bu gün 150 lira olmuş. Bu sebeple büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerimiz zor durumda, para kazanamıyorlar. Girdi maliyetleri yüksek. Bu durumdan dolayı kimse hayvancılık yapmak istemiyor. Küçükbaş içinde durum aynı. Hayvancılık yapan çiftçimiz bu işten zarar ediyoruz diyor. Bu işi doğru düzgün kimse yapmak istemiyor.

  AFGANLAR OLMASA HAYVANCILIK YAPAN VATANDAŞIMIZ ÇOK ZOR DURUMDA

  Bolu’da çoban bulmakta zorlanıyoruz. Bolu’da Afgan bakıcılar var. Bu insanlar olmasa büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapanlar çok zor durumda. Bolu’da hayvancılık yapan bütün çiftçilerimizin yanında Afganlılar var. Afganlar olmasa hayvancılık yapan vatandaşımız çok zor durumda.

  AFGANLAR BU İŞİ KURTARIYOR

  Afganlar yaptıkları iş sebebiyle ortalama 4 bin tl maaş alıyor. Kira parası ödemeiyorlar. Bakıcı evinde kalıyorlar. Bu parayı bizim insanlarımız beğenmiyorlar. Bu sebeple bakıcı sorunu gündemde. Afganlar bu işi kurtarıyor. Bu iş için aylık 4 bin ile 4 bin 500 tl arası maaş veriliyor. Lojmanda kalıyorlar ev kirası yok.

  SERTİFİKALI YETİŞTİRİCİLİĞİ ÖZENDİRMEMİZ TEŞVİK ETMEMİZ LAZIM

  Halk yönünde çobanlık dediğiniz zaman insanalr bu durumu yadırgıyorlar. Ekmek parasıdır. Ekmeğini nereden kazanıyorsan yapmak gerekir. Ama bizim insanlarımız çobanlık deyince kötü bir meslek gibi anlıyorlar. Çobanlık yapmıyorsun sonuçta çoluğun çocuğun rızkını kazanmak için yapıyorsun. Gidip asgari ücretle daha zor şartlarda başka işlerde çalışıyorlar ama bu işi yapmıyorlar. Köy muhtarlarımız, bizler sayın valimizle birlikte bu konuda vatandaşımızı teşvik etmemiz lazım. Yeni nesil bu işleri yapmak istemiyor. Yeni nesil rahat iş istiyor. Rahat yaşamak baba parası yemek istiyor. Ben 61 yaşındayım hala çalışıyorum. Yerine göre her işi kendimiz yapıyoruz. Yaptığımız işleri küçümsemiyoruz. Çobanlık mesleğini hakir görmemek lazım “Bana çoban derler” diye yapmak istemiyor. İnsanlarımızı teşvik etmemiz gerekiyor. Küçükbaş ve büyükbaş yetiştiriciliği ile ilgili bir kurs açmamız gerekiyor. Büyükbaş hayvana nasıl bakılır gibi içeriklerin olduğu ehliyet sınavı gibi yapmamız lazım. Sertifikalı yetiştiriciliği özendirmemiz teşvik etmemiz lazım. Bu konuda odaların bu işe el atması lazım.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.