Gündem

Afganistan sokakları gibi

10 Haziran 2021 . 07:40

Bolu Belediye Meclisi Haziran ayının ikinci oturumunda şehir merkezinde olmasına rağmen neredeyse atıl durumda kalan mahallelerle ilgili Belediye Başkanı Tanju Özcan ilginç bir benzetme yaptı. Özcan bu mahallelerinin yapılaşma cazibesinin arttırılması için yeni yapılacak binaların kat sayılarının yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Afganistan sokakları gibi

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN-CİHAN SAKAOĞLU

  Bolu Belediye Meclisi haziran ayı toplantısının ikinci oturumunda imar komisyonundan gelen gündem maddeleri görüşüldü. Mecliste yapılan görüşmede bina kat sayılarının hangi şartlara göre düzenlenmesi gerektiği ile ilgili konu tartışıldı. Belediye Başkanı Tanju Özcan Bolu’da eski yapı stokunun önemli bir noktada durduğunu bu sorunun çözümü için Bolu’da Aktaş, Akpınar ve Karaçayır gibi mahallelerde yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Özcan bu mahallelerde eskisi yıkılarak yenisi yapılacak binalarda kat sayı yüksekliklerinin arttırılması gerektiğini ve bina katsayısının arttırılmasıyla bu mahallelerin yeni yapı cazibe alanına dönüşeceğinin altını çizdi. Başkan Özcan bu değişimin olmaması durumunda bu mahallelerin “Afganistan sokakları” gibi kalmaya devam edeceğini söyledi.

  RADİKAL ADIMLAR ATILMALI

  Özcan bina katsayılarının arttırılmasına yönelik teklifinde meclis toplantısında şu konuşmayı yaptı:

  Aktaş, Akpınar ve Karaçayır mahallesinde tescilli alanları saymıyorum. Biz buralarda kat vermekten çekinirsek buralar Afganistan sokakları gibi kalmaya devam edecek. Akpınar’a Semerkand mahallelerine gidin kendinizi Afgansitan’da bir sokakta gibi hissediyorsunuz. Suçun en çok işlendiği yerler buralar. Ben buralarda radikal adımlar atmak için varım sizlerde varsanız ben varım.

  ADLİYE BİNASI YANLIŞ GÜÇLENDİRİLMİŞ

  Haftaya Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlarımla bu konuda randevu isteyip kendilerinden fikir soracağım. Onlarla bu konuları konuşalım. Gerekirse komisyon toplantılarına odalarından birer temsilci göndersinler, birlikte bakılsın. Artık şu eski bina stokuna bakmamız lazım. Bolu’da eski bina stoku sıkıntılı. Uzmanlara göre 1999 depreminden sonra Bolu’da ki binaların yüzde 43’ü hasarlı. Az hasarlı orta hasarlı ve çok hasarlı binalar var. Çok hasarlı olup yıkılmış olan binalar var, çok hasarlı olup orta hasarlıya dönmüş, orta hasarlı olup mahkeme kararı ile az hasarlıya dönmüş binalar var. O dönemde yapılan tespitlerin ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu bilemiyoruz ama o dönemde yapılmış bir hatayı bu gün öğrendik. Adliye binasının güçlendirilmesinin yanlış olduğunu öğrendik. O günün şartlarında yapılan güçlendirmenin bu günün şartlarını karşılamadığı ortaya çıktı.

  BİR AN ÖNCE TEDBİR ALINMALI

  O yüzden İsmetpaşa, İhsaniye, Gölyüzü, Aktaş, Semerkant, buralardaki eski tarihi olmayan tescilli olmayan bu eski yapı stokundan kurtulmamız lazım. Bu konuda endişe ediyorum. Depremin gelmesini beklemeden bir an önce tedbir alınmalı. 1998 yılından sonra yapılanlardan benim bir korkum yok. Çok büyük imalat hatası yoksa insanları öldürmez diye düşünüyorum. 1998 yılı öncesi kalan binalar var bunları bir an önce yenilememiz lazım. Bu genel revizyonla ilgili kat artışı gerekiyorsa kat artışından çekinmeyelim arkadaşlar.

  • Bolubeyi10 Haziran 2021 . 13:04

   Hergün aynı hikaye tarafsız yayıncılık yapsanız olmazmı
  • Seher Metin10 Haziran 2021 . 18:18

   Başkanı destekliyorum .Halklı

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.