Gündem

Vatandaşın kafası çok karışık!

10 Haziran 2021 . 06:56

Bolu Belediyesi’nin aldığı karar sonrası dijital su sayaçlarının mekanik saate dönüştürülmesi kararı AK Parti grubu tarafından doğru bulunmuyor. Belediyede açıklandığı ilk günden bu yana tartışılan konunun son durumunu vatandaşımıza sorduk.

  HABER: BARIŞ ESKİCİOĞLU-CİHAN SAKAOĞLU

  Bolu’da su sayaçları ile ilgili tartışma sürüyor. Değişim kararı ile ilgili konu ilk olarak belediye meclis gündemine geldiği andan ibaren meclis ikiye bölündü. Belediye Başkanı Tanju Özcan su sayaçlarının mekaniğe dönmesi gerektiğini söylerken AK parti grubu dijital su sayaçlarıyla devam edilmesi gerektiğini savunuyor. Bütün bu tartışmaların yanı sıra eski başkan Alaaddin Yılmaz döneminde yapılan uygulamanın tersine dijital su sayaçlarının metreküp fiyatlarının arttırılması ve mekanik saatlerin metreküp fiyatlarının düşürülmesi bu tartışmanın iyice alevlenmesine sebep oldu. Peki, vatandaş bu konuda ne düşünüyor? İşte bu sorunun cevabı. Vatandaş su sayaçlarının değiştirilmesiyle ilgili düşüncesini TV Bolu mikrofonuna anlattı.

  BİRBİRİMİZİ YİYORUZ

  (Osman Karaabaoğlu) 4-5 sene önce taktılar ne bilim ben nasıl saat olduğunu kart ile gidip belediyeden su basıyoruz. Karadere’den su gelecek dediler onun da geleceği yok. Bolu'da her taraf su ama arka kapıdan zam geliyor. Marketlere gidiyoruz marketlerde bakıyoruz aylık da yetmiyor yıllık da yetmiyor milletin bir yere gidecek hali kalmadı. Birbirimizi yiyoruz birbirimiz hâlbuki zam diye bir şey yok zammı halk birbirine yapıyor. 9 tane parti var ben bu partilerin hangisine oy vereceğim. Hepsi de hizmet peşinde değil ki bunların hepsi para peşinde bunlar Türkiye Cumhuriyeti’ni kurtarma peşinde değiller. Bir milletvekilinin arkasında bir sürü şakşakçı var onların maaşı kaç para, kaç para olduğunu bilmiyoruz. Büyük Millet Meclisinin aş evinde günde 30 ton et yeniyor. Burada kalenderin bir tanesi kurbandan kurbana et yiyecek de o da zamlı, su da zamlı markete git o da zamlı denetim yok. Yarın halka gelip ‘’Bana oy ver’’ diyecekler. Ben hangisine oy vereceğim. Milleti bölmeye çalışıyorlar.

  NE GEREK VARDI?

  (İsmail Özşahin) Maaşta, ittifakta hazırlar hep beraberler ama maaştan sonra bitti beni düşünen yok. Bizim saatleri de değiştirmişler de bilmiyoruz ne olacak yani buna gerek neydi. Bozuk değildi bir sorun yoktu neydi yani koltuğa oturan unutuyor her şeyi. Siyaset deyince midem kaldırmıyor böğüreceğim, kusacağım.

  MEKANİK DAHA SAĞLIKLI

  (Pakize Tanyeri)Hala mekanik saat kullanmıyorum, sayaçlarımız dijital. Tekrar düşünülürse mekanik sayaca geçmeyi düşünüyorum çünkü dijital sayaçlarda belli bir dönem sonra beyini programlamadığınız zaman suyu kesebiliyor ve beyin normal çalışmıyor. Hayır suya zam gelmedi henüz, geldiğini düşünmüyorum. Bir fark görmüyorum dijital de mekanik de aynı ama mekanik sayacın kullanımı dijital sayaçtan daha sağlıklı.

  DİJİTAL SAAT VE MEKANİK SAAT ARASINDAKİ FİYAT FARKINI DOĞRU BULUYORUM

  (Umut Can Uzan) Kesinlikle arttı. Hem su hem elektrik ikisine de zam geldi. Zaten zam gelmeyen bir şey yok. Su fiyatları baya fazla arttı. Dijital saat ve mekanik saat arasındaki fiyat farkını doğru buluyorum çünkü dijital saatin içindeki mekaniklerle ile normal mekanik saatin içindeki mekanikler aynı değil onların arasında tabi ki fiyat farkı olur ben doğru buluyorum.

  • Boluda Yaşayan bir kişi10 Haziran 2021 . 10:36

   Dijital saat kullanılırken tüm vergiler ek ödemeler dahil bir metre küp su 4,55 TL idi. Mekanik sayaç kullanılırken yine tüm vergi ve harçlar dahil bir metre küp suyun fiatı 5,43 TL. olmuştur. Arada yaklaşık 90 kuruşluk fark var. Ben bir ayda 30 metre küp su tüketiyorum. Bu durumda aylık 26,5 TL. fazla ödüyorum. On iki ayda yani yıllık 317 TL yapar. Şimdi hangisi tasarruflu...????

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.